Breitling - RB01344A1L2R1
RB01344A1L2R1 Chronomat B01 42 Giannis Antetokounmpo Unique Piece
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronomat B01 42 |
| Reference: | RB01344A1L2R1 (aka: RB01344A1L2R1) |
| Name: | RB01344A1L2R1 Chronomat B01 42 Giannis Antetokounmpo Unique Piece |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | Yes, 1 unit |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Eastern Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Chronomat B01 42 was introduced in 2020. A complete revamp of Breitling's evergreen, this new version sports a sleeker case with more clearly defined angles, a redesigned bezel, and the option of a brand-new 'Rouleaux' style bracelet. Inside ticks Breitling's in-house B01 movement. Reference RB01344A1L2R1 has a red gold case and a Green dial. This is a unique piece created for Giannis Antetokounmpo.