Breitling - UB01342A1L1U1
UB01342A1L1U1 Chronomat B01 42 Stainless Steel / Red Gold / Green / Korea
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronomat B01 42 |
| Reference: | UB01342A1L1U1 (aka: UB01342A1L1U1) |
| Name: | UB01342A1L1U1 Chronomat B01 42 Stainless Steel / Red Gold / Green / Korea |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Chronomat B01 42 was introduced in 2020. A complete revamp of Breitling's evergreen, this new version sports a sleeker case with more clearly defined angles, a redesigned bezel, and the option of a brand-new 'Rouleaux' style bracelet. Inside ticks Breitling's in-house B01 movement. Reference UB01342A1L1U1 has a stainless steel case with red gold bezel, pushers and crown. The dial is Green