Breitling - AB011011/F546/375A
AB011011/F546/375A Chronomat 44 Stainless Steel / Grey / Bracelet
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronomat B01 44 |
| Reference: | AB011011/F546/375A (aka: AB011011/F546/375A) |
| Name: | AB011011/F546/375A Chronomat 44 Stainless Steel / Grey / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 500.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Chronomat 44 reference AB011011/F546/375A has a Stainless Steel case of 44.00mm, which houses the brand's in-house caliber Caliber B01, a self-widing movement with column-wheel operated chronograph, and date function. The Chronomat features a uni-directional bezel calibrated for 60 units. In this version, the dial is Grey. Water resistance is rated at 500 meters.