Breitling - AB0110121B2A1
AB0110121B2A1 Chronomat 44 Stainless Steel / Carbon / Bracelet
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronomat B01 44 |
| Reference: | AB0110121B2A1 (aka: AB0110121B2A1) |
| Name: | AB0110121B2A1 Chronomat 44 Stainless Steel / Carbon / Bracelet |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 500.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Chronomat AB0110121B2A1 was introduced in 2017. It features a black carbon fiber dial and a stainless steel case of 44mm. In this version it is fitted with a stainless steel bracelet.