Breitling - AB0110121C1A1
AB0110121C1A1 Chronomat 44 Stainless Steel / Blackeye Blue / Bracelet
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronomat B01 44 |
| Reference: | AB0110121C1A1 (aka: AB0110121C1A1) |
| Name: | AB0110121C1A1 Chronomat 44 Stainless Steel / Blackeye Blue / Bracelet |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 500.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Chronomat 44 AB0110121C1A1 has a stainless steel case of 44mm and a 'Blackeye' blue dial. It is fitted with the type 388A Pilot bracelet.