Breitling - AB011012/BF76/296S/A20D.4
AB011012/BF76/296S/A20D.4 Chronomat 44 Stainless Steel / Carbon / Croco Rubber
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronomat B01 44 |
| Reference: | AB011012/BF76/296S/A20D.4 (aka: AB011012/BF76/296S/A20D4) |
| Name: | AB011012/BF76/296S/A20D.4 Chronomat 44 Stainless Steel / Carbon / Croco Rubber |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 500.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Chronomat AB011012.BF76.296S was introduced in 2017. It features a black carbon fiber dial and a stainless steel case of 44mm. The strap is rubber with a crocodile top layer.