Breitling - AB01102A.C946.290S
AB01102A.C946.290S Chronomat 44 Stainless Steel / Blue MOP / Croco Rubber
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronomat B01 44 |
| Reference: | AB01102A.C946.290S (aka: AB01102AC946290S) |
| Name: | AB01102A.C946.290S Chronomat 44 Stainless Steel / Blue MOP / Croco Rubber |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 500.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Chronomat AB011012.BF76.296S was introduced in 2017 as a limited edition of 100 pieces. It features a blue mother-of-pearl dial and a stainless steel case of 44mm. The strap is rubber with a crocodile top layer.