Breitling - AB01104D.BC62.153S
AB01104D.BC62.153S Chronomat 44 Stainless Steel / Frecce Tricolori / Rubber
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronomat B01 44 |
| Reference: | AB01104D.BC62.153S (aka: AB01104DBC62153S) |
| Name: | AB01104D.BC62.153S Chronomat 44 Stainless Steel / Frecce Tricolori / Rubber |
| Produced: | 2014 |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 60-0 (Pilot) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 500.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Chronomat 44 'Frecce Tricolori' is a limited edition of 1000 pieces introduced in 2014 as an homage to the Frecce Tricolori - the Italian flight team that was instrumental in the development of the Chronomat.