Breitling - AB01109E.C886.224S
AB01109E.C886.224S Chronomat 44 Stainless Steel / Patrouille de France / Rubber
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronomat B01 44 |
| Reference: | AB01109E.C886.224S (aka: AB01109EC886224S) |
| Name: | AB01109E.C886.224S Chronomat 44 Stainless Steel / Patrouille de France / Rubber |
| Produced: | 2013 |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 600 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 60-0 (Pilot) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 500.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Chronomat 44 Patrouille de France is a limited edition of 600 pieces introduced in 2013 in honor of the 60th anniversary of the Patrouille de France.