Breitling - AB0115101C1A1
AB0115101C1A1 Chronomat B01 Chronograph 44 Stainless Steel / Blackeye Blue / Bracelet
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronomat B01 44 |
| Reference: | AB0115101C1A1 (aka: AB0115101C1A1) |
| Name: | AB0115101C1A1 Chronomat B01 Chronograph 44 Stainless Steel / Blackeye Blue / Bracelet |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 500.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
4 554 €
Maximum price
6 412 €
Absolute change
0 €
Opening price
4 708 €
Closing price
4 708 €
Relative change
0,00 %
Description
The Breitling Chronomat AB0115101C1A1 was introduced at BaselWorld 2018 as part of a total revamp of the Breitling collection. The case is now fully satinized, while the dial has the new Breitling logo. The blue dial features black subdials.