Breitling - AB01152A/A813/388A
AB01152A/A813/388A Chronomat 44 Stainless Steel / MOP / Japan Special Edition
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronomat B01 44 |
| Reference: | AB01152A/A813/388A (aka: AB01152A/A813/388A) |
| Name: | AB01152A/A813/388A Chronomat 44 Stainless Steel / MOP / Japan Special Edition |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 300 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 500.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Chronomat ref. S001W-PPA is a limited edition of 300 pieces created for the Japanese market. This Chronomat has a white mother-of-pearl dial with blue mother-of-pearl sub dials.