Breitling - AB01153A/BH26/388A
AB01153A/BH26/388A Chronomat 44 Stainless Steel / Black - Roman / Japan
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronomat B01 44 |
| Reference: | AB01153A/BH26/388A (aka: AB01153A/BH26/388A) |
| Name: | AB01153A/BH26/388A Chronomat 44 Stainless Steel / Black - Roman / Japan |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 500.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Chronomat 44 S001B-RPA is a special edition created for the Japanese market. It features a black dial with Roman numerals.