Breitling - AB01154A1A1A1
AB01154A1A1A1 Chronomat 44 Stainless Steel / MOP - Roman / Japan Special Edition
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronomat B01 44 |
| Reference: | AB01154A1A1A1 (aka: AB01154A1A1A1) |
| Name: | AB01154A1A1A1 Chronomat 44 Stainless Steel / MOP - Roman / Japan Special Edition |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 500.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Chronomat ref. S001WRPA is a limited edition of 50 pieces exclusive to Japanese Breitling boutiques. This watch has a mother-of-pearl dial with Roman numerals.