Breitling - AB01154GBD13101W
AB01154GBD13101W Chronomat 44
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronomat B01 44 |
| Reference: | AB01154GBD13101W (aka: AB01154GBD13101W) |
| Name: | AB01154GBD13101W Chronomat 44 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 60-0 (Pilot) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
BREITLING CHRONOMAT 44 AIRBORNEA special series of the Chronomat created in 1984 for elite aviators, the Chronomat Airborne combines an ultra-technical look with the performances one expects from an authentic instrument for professionals. Onboard this model dedicated to the most extreme missions is Manufacture Breitling Caliber 01, officially chronometer-certified – the highest official benchmark in terms of reliability and precision. The sturdy case is available in two 41 and 44 mm sizes. A new chapter in the history of the pilot’s chronograph. REF: AB01154G.BD13.101W