Breitling - AB041012.F556.135S
AB041012.F556.135S Chronomat 47 GMT Stainless Steel / Blackeye Gray / Rubber
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronomat B01 44 |
| Reference: | AB041012.F556.135S (aka: AB041012F556135S) |
| Name: | AB041012.F556.135S Chronomat 47 GMT Stainless Steel / Blackeye Gray / Rubber |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 500.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Chronomat GMT was introduced in 2011. In addition to the standard functions of the Chronomat 01 this caliber B04-powered variation sports an adjustable 24 hour hand. The slightly smaller 44mm variation was added to the collection in 2012.