Breitling - AB042011.BB56.152S
AB042011.BB56.152S Chronomat 44 GMT Stainless Steel / Onyx Black / Rubber
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronomat B01 44 |
| Reference: | AB042011.BB56.152S (aka: AB042011BB56152S) |
| Name: | AB042011.BB56.152S Chronomat 44 GMT Stainless Steel / Onyx Black / Rubber |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 24 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Chronomat GMT was introduced in 2011. In addition to the standard functions of the Chronomat 01, this caliber B04-powered variation sports an adjustable 24 hour hand and a bezel calibrated for 24 hours. The slightly smaller 44mm variation was added to the collection in 2012.