Breitling - CB011012/B957/388C
CB011012/B957/388C Chronomat 44 Stainless Steel / Red Gold / Black - Roman / Japan Special Edition
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronomat B01 44 |
| Reference: | CB011012/B957/388C (aka: CB011012/B957/388C) |
| Name: | CB011012/B957/388C Chronomat 44 Stainless Steel / Red Gold / Black - Roman / Japan Special Edition |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 500.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Chronomat 44 CB011012/B957/388C is a special edition created for the Japanese market. It features a black dial with Roman numerals.