Breitling - IB011012/B957/388C
IB011012/B957/388C Chronomat 44 Stainless Steel / Rose Gold / Black - Roman / Japan Special Edition
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronomat B01 44 |
| Reference: | IB011012/B957/388C (aka: IB011012/B957/388C) |
| Name: | IB011012/B957/388C Chronomat 44 Stainless Steel / Rose Gold / Black - Roman / Japan Special Edition |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 60-0 (Pilot) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 500.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Chronomat ref. IB011012/B957/388C has a stainless steel case with rose gold accents, which houses the self-winding caliber B01.