Breitling - MB01109L.BD48.153S
MB01109L.BD48.153S Chronomat 44 Blacksteel / Breitling Jet Team / Rubber
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronomat B01 44 |
| Reference: | MB01109L.BD48.153S (aka: MB01109LBD48153S) |
| Name: | MB01109L.BD48.153S Chronomat 44 Blacksteel / Breitling Jet Team / Rubber |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Chronomat MB01109L.BD48 is a limited edition of 500 pieces introduced in 2016. It features a 'Blacksteel' case and a black dial with yellow accents & the Breitling Jet Team patch.