Breitling - MB0111AV.I532.262S
MB0111AV.I532.262S Chronomat 44 Blacksteel Diamondworks / Yellow / Rubber
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronomat B01 44 |
| Reference: | MB0111AV.I532.262S (aka: MB0111AVI532262S) |
| Name: | MB0111AV.I532.262S Chronomat 44 Blacksteel Diamondworks / Yellow / Rubber |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Yellow |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Chronomat 44 Blacksteel Special Edition reference MB0111AV.I532.262S was introduced in 2016. It features a 'Blacksteel' case set with black diamonds, and a bright yellow dial.