Breitling - MB0111C2.BD07.153S
MB0111C2.BD07.153S Chronomat 44 Blacksteel / Raven / Rubber
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronomat B01 44 |
| Reference: | MB0111C2.BD07.153S (aka: MB0111C2BD07153S) |
| Name: | MB0111C2.BD07.153S Chronomat 44 Blacksteel / Raven / Rubber |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 60-0 (Pilot) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 500.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Chronomat 44 Raven was introduced in 2014. It features a Blacksteel case and a black dial; both feature bright orange highlights. The B01 movement sports a black rotor to match.