Breitling - MB0111C2/BD07/200S
MB0111C2/BD07/200S Chronomat 44 Raven
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronomat B01 44 |
| Reference: | MB0111C2/BD07/200S (aka: MB0111C2/BD07/200S) |
| Name: | MB0111C2/BD07/200S Chronomat 44 Raven |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 500.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The 2013 Chronomat 44 Raven features a bold color scheme, which is found on the bezel, dial, and even the rotor. Inside ticks Breitling's B01 movement.