Breitling - MB0111C3.BE35.253S
MB0111C3.BE35.253S Chronomat 44 Blacksteel / Black / Military
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronomat B01 44 |
| Reference: | MB0111C3.BE35.253S (aka: MB0111C3BE35253S) |
| Name: | MB0111C3.BE35.253S Chronomat 44 Blacksteel / Black / Military |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Chronomat 44 Blacksteel MB0111C3.BE35 was introduced in 2016. It features a 'Blacksteel' case and an equally black dial. The see-through case back allows for a view of its self-winding caliber B01 with custom black rotor.