Breitling - PB0136251C1S1
PB0136251C1S1 Chronomat B01 44 Stainless Steel - Platinum / Ice Blue / Rubber Rouleaux
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronomat B01 44 |
| Reference: | PB0136251C1S1 (aka: PB0136251C1S1) |
| Name: | PB0136251C1S1 Chronomat B01 44 Stainless Steel - Platinum / Ice Blue / Rubber Rouleaux |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2022, the Breitling Chronomat 44 PB0136251C1S1 has a case of 44.00mm which holds the self-winding, in-house caliber Caliber B01. The dial is 'Ice Blue'.