Breitling - M7836622.BD39.105W
M7836622.BD39.105W Chronospace Military Blacksteel / Volcano Black / Military
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronospace |
| Reference: | M7836622.BD39.105W (aka: M7836622BD39105W) |
| Name: | M7836622.BD39.105W Chronospace Military Blacksteel / Volcano Black / Military |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Compass |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Chronospace Military combines technology and power, with a black steel case achieved by a carbon-based treatment and an ultra-sturdy strap in rubber or canvas. The bidirectional rotating bezel with compass scale features a highly original star-shaped design facilitating handling even with gloves. The extreme precision of the time display and short-time measurements is powered by a SuperQuartz™ movement, chronometer-certified by the COSC. The ideal companion on every mission and in the most extreme conditions.