Breitling - M78367101B1S1
M78367101B1S1 Chronospace Military Blacksteel / Volcano Black / Rubber / Folding
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronospace |
| Reference: | M78367101B1S1 (aka: M78367101B1S1) |
| Name: | M78367101B1S1 Chronospace Military Blacksteel / Volcano Black / Rubber / Folding |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Compass |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Chronospace Military combines technology and power, with a black steel case achieved by a carbon-based treatment and an ultra-sturdy strap in rubber or canvas. The bidirectional rotating bezel with compass scale features a highly original star-shaped design facilitating handling even with gloves. The extreme precision of the time display and short-time measurements is powered by a SuperQuartz™ movement, chronometer-certified by the COSC. The ideal companion on every mission and in the most extreme conditions.