Breitling - V7333010.C939.152S
V7333010.C939.152S Chronospace Evo Night Mission / Blue / Rubber
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronospace |
| Reference: | V7333010.C939.152S (aka: V7333010C939152S) |
| Name: | V7333010.C939.152S Chronospace Evo Night Mission / Blue / Rubber |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Chronospace Evo Night Mission was introduced in late 2016. It features a black titanium case, which houses the SuperQuartz caliber B73. The fully analog display makes it somewhat of a rarity within the Breitling Professional series, with most contemporary models using an analog/digital hybrid display.