Breitling - EB501019/C904/100W/A20BASA.1
EB501019/C904/100W/A20BASA.1 Cockpit B50 Titanium / Blue / Military / Pin
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Cockpit B50 |
| Reference: | EB501019/C904/100W/A20BASA.1 (aka: EB501019/C904/100W/A20BASA1) |
| Name: | EB501019/C904/100W/A20BASA.1 Cockpit B50 Titanium / Blue / Military / Pin |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Compass |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
This new Breitling Cockpit B50 is a multifunctional electronic pilot's chronograph. The watch is powered by the in-house Caliber B50 (quartz, an exclusive Breitling development) with analog and digital display, which is housed in a titanium case of 46mm.