Breitling - VB50106A1O1S1
VB50106A1O1S1 Cockpit B50 Night Mission / Orange / Rubber / Folding / Orbiter
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Cockpit B50 |
| Reference: | VB50106A1O1S1 (aka: VB50106A1O1S1) |
| Name: | VB50106A1O1S1 Cockpit B50 Night Mission / Orange / Rubber / Folding / Orbiter |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 213 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Compass |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Orange |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2019, the Breitling Cockpit B50 VB50106A1O1S1 is a limited edition of 213 pieces commemorating the 20th anniversary of the Orbiter 3 non-stop ballon flight around the world.