Breitling - VB5010A4/BD41/242S/V20DSA.4
VB5010A4/BD41/242S/V20DSA.4 Cockpit B50 Night Mission / Black-Yellow / Rubber / Folding
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Cockpit B50 |
| Reference: | VB5010A4/BD41/242S/V20DSA.4 (aka: VB5010A4/BD41/242S/V20DSA4) |
| Name: | VB5010A4/BD41/242S/V20DSA.4 Cockpit B50 Night Mission / Black-Yellow / Rubber / Folding |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Compass |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
This new Breitling Cockpit B50 is a multifunctional electronic pilot's chronograph. The watch is powered by the in-house Caliber B50 (quartz, an exclusive Breitling development) with analog and digital display, which is housed in a titanium case of 46mm.