Breitling - A1338811/C914/438X/A20D.1
A1338811/C914/438X/A20D.1 Colt Chronograph Automatic Stainless Steel / Mariner Blue / Calf / Folding
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Colt |
| Reference: | A1338811/C914/438X/A20D.1 (aka: A1338811/C914/438X/A20D1) |
| Name: | A1338811/C914/438X/A20D.1 Colt Chronograph Automatic Stainless Steel / Mariner Blue / Calf / Folding |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Equipped with Breitling's well-known B13 movement, the Colt Chronograph Automatic reinterprets all the key assets of the Colt collection, which is born for action, feats and thrills. The 44 mm-diameter polished steel case is water-resistant to 200 m (660 ft) and fitted with a large screw-locked crown complete with protective reinforcements. The black, blue or silver dials are enlivened by a fine circular raised motif, while their readability is reinforced by oversized hands and hour-markers, enhanced by a luminescent coating. Reference A1338811|C914 has a Mariner Blue dial with silver subdials.