Breitling - A133882A/C958/173A
A133882A/C958/173A Colt Chronograph Automatic Stainless Steel / Blue / Japan Special Edition
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Colt |
| Reference: | A133882A/C958/173A (aka: A133882A/C958/173A) |
| Name: | A133882A/C958/173A Colt Chronograph Automatic Stainless Steel / Blue / Japan Special Edition |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Colt Chronograph ref. {WATCH_REF] is a limited edition created for the Japanese market. It features a Blue dial with black sub dials rather than the silver ones found on the regular editions.