Breitling - A17313101G1X2
A17313101G1X2 Chronomat Colt 41 Automatic Silver / Calf / Folding
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Colt |
| Reference: | A17313101G1X2 (aka: A17313101G1X2) |
| Name: | A17313101G1X2 Chronomat Colt 41 Automatic Silver / Calf / Folding |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.10 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Chronomat Colt 41 was introduced in 2018. While the case appears largely unchanged compared to the previous generation, the dial is substantially cleaner - not in small part caused by the simpler 'B' logo. It should be noted that this generation of the Colt is part of the Chronomat family, where it stood on its own before. The pictured variation has a silver dial.