Breitling - A1731311.G820.425X
A1731311.G820.425X Colt 41 Automatic Stratus Silver / Calf
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Colt |
| Reference: | A1731311.G820.425X (aka: A1731311G820425X) |
| Name: | A1731311.G820.425X Colt 41 Automatic Stratus Silver / Calf |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Perfectly embodying the iconic style of the Colt collection, this model teams a classic 41 mm-diameter steel case water-resistant to 200 m (660 ft) with an officially chronometer-certified selfwinding movement. The four signature rider tabs equipping the satin-brushed bezel guarantee excellent handling as well as optimal protection of the sapphire crystal glareproofed on both sides. The black, blue or silver dials are adorned with large luminescent hands and hour-markers. Reference A1731311|G820 has a Stratus Silver dial.