Breitling - A17388101B1A1
A17388101B1A1 Chronomat Colt 44 Automatic Black / Bracelet
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Colt |
| Reference: | A17388101B1A1 (aka: A17388101B1A1) |
| Name: | A17388101B1A1 Chronomat Colt 44 Automatic Black / Bracelet |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Chronomat Colt 44 was introduced in 2018. While the case appears largely unchanged compared to the previous generation, the dial is substantially cleaner - not in small part caused by the simpler 'B' logo. It should be noted that this generation of the Colt is part of the Chronomat family, where it stood on its own before. The pictured version has a Volcano black dial.