Breitling - A1738810.BG81.173A
A1738810.BG81.173A Chronomat Colt 44 Automatic Black / Bracelet
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Colt |
| Reference: | A1738810.BG81.173A (aka: A1738810BG81173A) |
| Name: | A1738810.BG81.173A Chronomat Colt 44 Automatic Black / Bracelet |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Chronomat Colt 44 was introduced in 2018. While the case appears largely unchanged compared to the previous generation, the dial is substantially cleaner - not in small part caused by the simpler 'B' logo. It should be noted that this generation of the Colt is part of the Chronomat family, where it stood on its own before. Reference A1738810.BG81.173A has a black dial and a stainless steel bracelet.