Breitling - A1738811.G791.227S
A1738811.G791.227S Colt 44 Automatic Stratus Silver / Rubber
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Colt |
| Reference: | A1738811.G791.227S (aka: A1738811G791227S) |
| Name: | A1738811.G791.227S Colt 44 Automatic Stratus Silver / Rubber |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The rugged style of the Colt Automatic perfectly reflects its original vocation: that of a watch intended for the armed forces. The satin-brushed bezel features four rider tabs ensuring excellent handling and optimal protection for the sapphire crystal glareproofed on both sides. The black, blue or silver dials are enlivened by a fine circular raised motif. The polished steel case – water-resistant to 200 m (660 ft) and fitted with a screw-locked crown with protective reinforcements – houses a chronometer-certified selfwinding movement. Reference A1738811.G791 has a Stratus Silver dial.