Breitling - A73388111C1A1
A73388111C1A1 Colt Chronograph Mariner Blue / Bracelet
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Colt |
| Reference: | A73388111C1A1 (aka: A73388111C1A1) |
| Name: | A73388111C1A1 Colt Chronograph Mariner Blue / Bracelet |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Equipped with a COSC-certified Breitling SuperQuartz movement, the Colt Chronograph asserts itself as the epitome of sturdiness, functionality and readability. These are qualities derived from its military roots. The four signature rider tabs adorning the unidirectional bezel with its engraved hour-markers ensure optimally smooth handling. The case which is water-resistant to 200 m (660 ft) features polished finishing creating a striking contrast with the satin-brushed bezel and bracelet. Reference A7338811.C905 has a Mariner Blue dial with silver subdials.