Breitling - A73388111G1X1
A73388111G1X1 Colt Chronograph Stratus Silver / Calf / Pin
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Colt |
| Reference: | A73388111G1X1 (aka: A73388111G1X1) |
| Name: | A73388111G1X1 Colt Chronograph Stratus Silver / Calf / Pin |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Equipped with a COSC-certified Breitling SuperQuartz movement, the Colt Chronograph asserts itself as the epitome of sturdiness, functionality and readability. These are qualities derived from its military roots. The four signature rider tabs adorning the unidirectional bezel with its engraved hour-markers ensure optimally smooth handling. The case which is water-resistant to 200 m (660 ft) features polished finishing creating a striking contrast with the satin-brushed bezel and bracelet. Reference A7338811|G790 has a Stratus Silver dial with blue subdials.