Breitling - A7438710.C849.157A
A7438710.C849.157A Colt 44 Blue / Bracelet
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Colt |
| Reference: | A7438710.C849.157A (aka: A7438710C849157A) |
| Name: | A7438710.C849.157A Colt 44 Blue / Bracelet |
| Produced: | 2011 |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 500.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
For all devotees of top-flight achievements, Breitling has equipped the Colt 44 with the best of its electronic technology in the form a SuperQuartzTM caliber ten times more accurate than standard quartz movements. The polished and satin-brushed finishes highlight the distinctive shape of the case and bezel. The sturdy construction, the screw-locked crown and the thick sapphire crystal (glareproofed on both sides) guarantee exceptional water resistance to a depth of 500 meters (1,650 ft). REF. A7438710.C849.157A