Breitling - A743881/BD45/435X/A20BA.1
A743881/BD45/435X/A20BA.1 Colt Quartz Volcano Black / Calf / Pin
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Colt |
| Reference: | A743881/BD45/435X/A20BA.1 (aka: A743881/BD45/435X/A20BA1) |
| Name: | A743881/BD45/435X/A20BA.1 Colt Quartz Volcano Black / Calf / Pin |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Inside its polished steel case topped by a satin-brushed bezel, the Colt Quartz houses a COSC-certified Breitling SuperQuartz™ movement. The black, blue or silver dials focus firmly on readability thank to large hour-markers and hands enhanced by a luminescent coating. The sturdy construction, the screw-locked crown and the thick sapphire crystal (glareproofed on both sides) guarantee water resistance to a depth of 200 m (660 ft). Reference A7438811.BD45 has a Volcano Black dial.