Breitling - X74320B5.BG23.293S
X74320B5.BG23.293S Colt Skyracer Breitlight / Patrouille Suisse / Black Rubber
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Colt |
| Reference: | X74320B5.BG23.293S (aka: X74320B5BG23293S) |
| Name: | X74320B5.BG23.293S Colt Skyracer Breitlight / Patrouille Suisse / Black Rubber |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titaplast |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Breitling Colt Skyracer was introduced in 2017. It features a Breitlight case of 45mm, which houses the SuperQuartz caliber B74. It is fitted with a 'Skyracer' type strap. Reference X74320B5.BG23.293S is a special edition created in honor of the Patrouille Suisse display team. It features their insignia on the dial and a red gasket.