Breitling - X74320E4/BF87/298S/X20S.1
X74320E4/BF87/298S/X20S.1 Colt Skyracer Breitlight / Black / Green Rubber / Pin
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Colt |
| Reference: | X74320E4/BF87/298S/X20S.1 (aka: X74320E4/BF87/298S/X20S1) |
| Name: | X74320E4/BF87/298S/X20S.1 Colt Skyracer Breitlight / Black / Green Rubber / Pin |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titaplast |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Breitling Colt Skyracer was introduced in 2017. It features a Breitlight case of 45mm, which houses the SuperQuartz caliber B74. Reference X74320E4.BF87.298S features a Skyracer strap in army green.