Breitling - E56321 Orbiter
E56321 Orbiter Emergency Orbiter
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Emergency |
| Reference: | E56321 Orbiter (aka: E56321 Orbiter) |
| Name: | E56321 Orbiter Emergency Orbiter |
| Produced: | 1995 |
| Produced: | 2001 |
| Limited: | Yes, 1999 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Compass |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Emergency with 'Orbiter' dial was made as a limited edition of 1999 pieces in titanium to commemorate the first non-stop balloon flight around the world, which was made in the Breitling-sponsored Orbiter 3. A white gold model was also available, however this was limited to just 20 pieces.