Breitling - E7632522/BC02/156S/E20DSA.4
E7632522/BC02/156S/E20DSA.4 Emergency II Titanium / Black / Rubber / Folding
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Emergency |
| Reference: | E7632522/BC02/156S/E20DSA.4 (aka: E7632522/BC02/156S/E20DSA4) |
| Name: | E7632522/BC02/156S/E20DSA.4 Emergency II Titanium / Black / Rubber / Folding |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Compass |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 51.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Emergency II reference E7632522|BC02|156S|E20DSA.2 has a titanium case and a 'Volcano Black' dial. It is fitted with a black Diver Pro III strap with pushbutton folding clasp.