Breitling - J56321 Orbiter
J56321 Orbiter Emergency Orbiter White Gold
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Emergency |
| Reference: | J56321 Orbiter (aka: J56321 Orbiter) |
| Name: | J56321 Orbiter Emergency Orbiter White Gold |
| Produced: | 1995 |
| Produced: | 2001 |
| Limited: | Yes, 20 units |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Compass |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
While the Breitling Emergency is most often seen with a titanium case, precious metal models were also made - including this limited edition (20 pieces) Orbiter model with white gold case.