Breitling - V7632519/C931/260S/V20DSA.4
V7632519/C931/260S/V20DSA.4 Emergency II Night Mission / Blue Mother-of-Pearl / Rubber / Folding
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Emergency |
| Reference: | V7632519/C931/260S/V20DSA.4 (aka: V7632519/C931/260S/V20DSA4) |
| Name: | V7632519/C931/260S/V20DSA.4 Emergency II Night Mission / Blue Mother-of-Pearl / Rubber / Folding |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Compass |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 51.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Emergency Night Mission reference V7632519|C931|260S|V20DSA.2 was introduced in 2016. It features an unusual blue mother-of-pearl dial, adding a glamorous twist to this highly specialized professional instrument.