Breitling - V7632530/L527/159V
V7632530/L527/159V Emergency II Night Mission / Green Mother-of-Pearl / Bracelet
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Emergency |
| Reference: | V7632530/L527/159V (aka: V7632530/L527/159V) |
| Name: | V7632530/L527/159V Emergency II Night Mission / Green Mother-of-Pearl / Bracelet |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Compass |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 51.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Emergency Night Mission reference V7632519|C931|159V was introduced in 2017. It features an unusual green mother-of-pearl dial, adding a glamorous twist to this highly specialized professional instrument.