Breitling - V763267Z.BE80.234S
V763267Z.BE80.234S Emergency II Night Mission / Carbon Orange / Rubber / Boutique
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Emergency |
| Reference: | V763267Z.BE80.234S (aka: V763267ZBE80234S) |
| Name: | V763267Z.BE80.234S Emergency II Night Mission / Carbon Orange / Rubber / Boutique |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Compass |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 51.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Emergency V763267Z/BE80/234S/V20DSA.2 was introduced in 2016 as a boutique-only limited edition. It features a carbon fiber dial with orange accents and matching orange hands. It is fitted with a orange/black TwinPro strap. The number of units produced is not known to us at this point.