Breitling - E823103A1M1S1
E823103A1M1S1 Endurance Pro Ironman World Championship 2023
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Endurance Pro |
| Reference: | E823103A1M1S1 (aka: E823103A1M1S1) |
| Name: | E823103A1M1S1 Endurance Pro Ironman World Championship 2023 |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 250 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Compass |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
Introduced in 2020, the Breitling Pro Endurance pairs an ultra-light titapast ('Breitlight') case with a SuperQuartz chronograph movement (caliber Caliber 82). Reference E823103A1M1S1 was added to the collection in 2023, reaffirming the brand's partnership with the Ironman triathlon franchise. Contrary to other watches in the Endurance Pro collection, this watch has a titanium case and a Grey dial with gradient finish.